Na Moskwę!

Czas na Rosję?

Dzisiejszy poranek spędziłem w rosyjskim centrum wizowym w Poznaniu. Wypełniłem wniosek i zapłaciłem horrendalne 671 złotych za 30-dniową wizę wydawaną w trybie ekspresowym, czyli w dwa dni robocze. Pozostaje mieć nadzieję, że konsul wlepi mi do paszportu upragnioną naklejkę uprawniającą do wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej. Jakie mam plany na najbliższe 30 dni? Uchylę Wam rąbka tajemnicy...

basil-s-cathedral-1441084

Pierwsze kroki zamierzam skierować do Kaliningradu, znanego nam również pod nazwą Królewiec, gdzie spotkam się między innymi z Aleksandrem Orszulewiczem, liderem nacjonalistycznej organizacji Bałtycka Awangarda Rosyjskiego Oporu.Porozmawiamy o sytuacji w Obwodzie Kaliningradzkim, a także o rosyjskim nacjonalizmie, który wbrew stereotypom panującym w Europie, nie ma wsparcia Kremla, a nawet jest przez niego uważany za ideologię wrogą i niebezpieczną dla wielonarodowej i wielokulturowej Federacji Rosyjskiej.

bbld_v5wtdo

Oprócz tego czeka mnie rozmowa z redaktorem naczelnym popularnego kaliningradzkiego portalu internetowego Klops.ru. Możliwe, że podejmę z nimi stałą współpracę i będę prowadził dział informacji z Polski i z Litwy. Póki co, pisałem dla nich pojedyncze newsy z Polski, a także reportaże między innymi o Małym Ruchu Granicznym, o czarnym proteście, o dewastacji nagrobków żołnierzy Armii Czerwonej, a także o gotowości Litwinów do ewentualnego konfliktu z Rosją.

dchpqx8a1dg

Z Kaliningradu polecę do Moskwy, gdzie przyjrzę się jak Rosjanie świętują 4 listopada, czyli Dzień Jedności Narodowej, nawiązujący do wypędzenia Polaków z Kremla w 1612 roku. Tego dnia przez rosyjską stolicę ma przejść "Ruski Marsz", wielotysięczna demonstracja nacjonalistów. Czy im się uda? Trudno powiedzieć, bowiem rosyjskie władze są negatywnie nastawione do tego typu imprez, zaś Dmitrij Diomuszkin, organizator "Russkiego Marszu" został aresztowany przez policję, a następnie zastosowano wobec niego areszt domowy.

  • Zdjęcia "Ruskiego Marszu" - źródło: www.rmarsh.info

Po "Ruskim Marszu" czeka mnie mnóstwo spotkań z naprawdę interesującymi postaciami ze świata mniejszej i większej polityki. Możliwe, że oprócz Moskwy uda mi się zwiedzić Petersburg, byłą stolicę Imperium Rosyjskiego, Grozny, miasto Ramzana Kadyrowa, dagestańską Machaczkałę, a także Krym, zajęty przez Rosję w 2014 roku.

W trakcie mojej wyprawy do Federacji Rosyjskiej będę pisał, fotografował i nagrywał materiały wideo. Tematyka? Rosyjska polityka, islamizacja Rosji, rosyjska gospodarka, przygotowania do starcia z NATO, stosunki polsko-rosyjskie, rosyjski konflikt historyczny "biali versus czerwoni" i wiele innych.

Jeśli uznasz, że to, co robię jest wartościowe, możesz wesprzeć moją działalność finansowo. Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Nie krępuj się, napisz do mnie na Facebooku!

russia-1454933_1920

Tomasz Maciejczuk